SHÇBA arreston 2 policë të Pikë Kufitare Tri Port, Vlorë - Ministria e Brendshme
Postuar më: 26/03/2018

SHÇBA arreston 2 policë të Pikë Kufitare Tri Port, Vlorë

Policia e Shtetit dhe Policia italiane, (siç është bërë e njohur edhe në deklaratën e palës italiane) kanë finalizuar një operacion të përbashkët kundër trafikut të narkotikëve. Në Itali u kap një gomone me drogë dhe u arrestuan 2 trafikantët shqiptarë.

Policia e Shtetit përmes informacioneve konfideciale mësoi se gomonia dyshohej se mund të përdorej për trafik.

Në këtë moment Policia njoftoi palën italiane nëpërmjet Grupit të kufirit detar të Guardia di Finanza të vendosur në Durrës dhe Zyrës Ndërlidhëse të Policisë shqiptare në Itali, dhe ka nisur operacioni i ndjekjes nga ajri dhe deti, përfshirë misionin FRONTEX.

Në Itali janë arrestuar 2 trafikantët shqiptarë K. Skëndaj, 45 vjeç dhe F. Soda, 34 vjeç, për trafik ndërkombëtar droge. Marijuana e sekuestruar është rreth 500 kg.

Hetimet gjithashtu kanë dokumentuar se 2 punonjës të Policisë Kufitare në Tri Port nuk kanë kryer praktikën e rregullt ligjore për rregjistrimin e mjetit lundrues tip gomone, i cili u kap në Brindizi me lëndë narkotike. Rezulton se mjeti lundrues, i cili figuron i regjistruar me dokumentacion në Stacionin Kufitar, ka hyrë në brendësi të Pikës ‘Tri Port’ dhe pa u rregjistruar ka dalë më pas në det.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave (SHÇBA), Vlorë, arrestoi 2 punonjës të Stacionit të Policisë Kufitare në ‘Tri Port’, N/Komisar Bledar Kuçi me detyrë përgjegjës turni dhe Inspektor Idlir Ajazaj, me detyrë ndihmës kontrollor. Ndalimi i tyre është bërë për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”.

Hetimet po vijojnë në bashkëpunim me palën italiane.